PRVENSTVO ŠKOLE U NOGOTENISU 2019/2020

Prijave za prvenstvo škole, pravila nogotenisa.

NOGOTENIS

PRVENSTVO TREĆE EKONOMSKE ŠKOLE U PAROVIMA

2019./2020.

PRIJAVE: parovi koje namjeravaju sudjelovati na natjecanju trebaju se prijaviti najkasnije do

SRIJEDE, 1. LISTOPADA.

SUSTAV NATJECANJA:

Ovisno o broju prijava

Par mogu činiti samo učenici iz istog razrednog odjeljenja.

PRAVO NASTUPA:

Svi učenici škole, koji redovito pohađaju TZK.

Nastup dozvoljen isključivo u sportskoj opremi.

Par koji zakasni na utakmicu, ili u zadano vrijeme bude nekompletan ispada iz natjecanja.

Zamjene, odnosno promjena igrača koji su prijavljeni u paru nije dozvoljena.

PRAVILA:

IGRALIŠTE I PROSTOR ZA IGRU
Igralište je mrežom podijeljeno na dvije polovice. (crvene linije u našoj dvorani)

MREŽA
Mreža je nategnuta s obje strane, tako da joj se najviši dio proteže, na visini od 110 cm preko cijele širine igrališta.

LOPTA – igra se nogometnom loptom (peticom)

SERVIS
Servis se izvodi udarcem nogom iz prostora izvan igrališta. a iza osnovne linije. Servira se udaranjem nogom lopte nakon što je odskočila sa zemlje (mora biti dijagonala)

Servis treba izvesti u roku od 5 sekundi od trenutka kada je sudac dao znak za po-četak igre.
Servirana lopta treba preći mrežu i pasti u protivničko servis-polje. Protivnički natjecatelj smije direktno primiti servis.
Servis se NE ponavlja ako servirana lopta, koja je pala u propisano servis-polje, tije-kom leta dotakne mrežu (nec).
Servis izvodi uvijek igrač (ekipa) koji je postigao poen.
LOPTA U IGRI
Nikom od igrača nije dozvoljeno doticanje mreže (čak i nakon što je lopta odigrana).
Igrač može odigrati loptu jedino iz svoje polovice igrališta.

BROJANJE POENA, DOBIVANJE SETA I SUSRETA
Ekipa (igrač) dobiva poen ako je protivnik pogiješio. Svaka takva pogreška je jedan poen.
Igra se na dva (2) dobivena seta. Set dobiva ekipa (igrač) koji prvi osvoji 11 poena s minimalnom razlikom od dva (2) poena (11 : 9). Ako nije tako onda se igra nastavlja dok se ne dostigne razlika od dva poena (12 : 10,
13 : 11 itd.).

TIME-OUT
Nakon zahtjeva upućenog sucu, svaka ekipa ima pravo na jedan time-out po setu u trajanju od 30 sekundi.

GREŠKE KOJE SE KAŽNJAVJU GUBITKOM POENA
Ekipa (igrač) gubi poen ako lopta dotakne dva puta uzastopce njegovu polovicu igrališta prije nego li je dotakne igrač.
Ekipa (igrač) gubi poen ako je lopta odskočivši od tla preskočila mrežu prije nego li ju je dotaknuo igrač s te strane.
Ekipa (igrač) gubi poen ako igrač dotakne mrežu bilo kojim dijelom tijela. Servis se ponavlja ako su oba protivnika istovremeno dotaknuli mrežu.
Ekipa gubi poen ako igrač prilikom serviranja načini jednu od slijedećih pogrešaka:
a) ako prilikom serviranja dotakne, nogom na koju se oslanja ili loptom, osnovnu liniju
b) ako suigrač takne loptu koja servirana leti prema protivničkom servisnom polju
c) ako se lopta prizemlji izvan propisanog servisnog polja.
Ako igrač dotakne loptu dlanom ili rukom (gubitak poena).
Lopta koju je igrač uputio padne izvan propisanog polja (gubitak poena).
Ako lopta dotakne dio dvorane ili njegove opreme (krov, zidove, lukove, itd.) to je pogreška igrača koji je zadnji dotaknuo loptu (gubitak poena).
Ako igrač rukama drži ili gura protivničkog igrača.
Ako igrač odigra poen sa protivnikove strane igrališta (gubitak poena).
Ako igrač svojom nogom u pokretu dotakne protivnikovu glavu, ruku ili tijelo
(gubi poen).

NESPORTSKO PONAŠANJE

(protesti, prigovaranje, namjerno napucavanje loptom, napucavanje lopte van prostora za igru, otezanje igre, držanje ili guranje protivnika, vrijeđanje, neprikladno gestikuliranje,

- prvi puta: opomena
- drugi puta: gubitak poena.

objavio: Mladen Nedov   datum: 23. 9. 2019.

« Svibanj 2024 »