ETWINNING PROJEKT DOMOVINSKI RAT

Izvještaj o sudjelovanju u eTwinning projektu Domovinski rat

Objava: profesorica Anamarija Jerković s učenicima

U sklopu eTwinning projekta o Domovinskom ratu učenici Treće ekonomske škole Antonija Filipović, Martina Škarec, Katarina Gereci, Rea Kušić, Niko Maleković i Roko Papak sudjelovali su u istraživanju događaja i prikupljanju podataka o Domovinskom ratu. Primarni ciljevi ovog projekta bili su naučiti koristiti eTwinning kao dio Erasmus programa, a onda i očuvanje sjećanja na Domovinski rat te stjecanje spoznaja o činjenicama o obrambenom ratu, koji je hrvatski narod vodio za samostalnost i opstojnost svoje države.

Za istraživački rad koristili smo dokumentarne filmove, arhivske materijale iz Muzeja Domovinskog rata u Turnju, dokumente dostupne na stranicama Memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata i svjedočanstva branitelja Danka Bevande. Sve smo prikazivali pomoću digitalnih alata na platformi projekta, kojima smo dodatno razvili svoje informatičke vještine. Naš dio zadatka u projektu bio je istražiti i prikupiti informacije o uzrocima Domovinskog  rata i raspadu SFRJ i tim sadržajima obogatiti digitalnu sutori lentu vremena koju smo stvarali zajedno s učenicima iz 7 drugih škola Grada Zagreba i zagrebačke županije uključenih u projekt.

Naša istraživanja otkrila su brojne ključne spoznaje o Domovinskom ratu. Utvrdili smo da su uzroci rata započeli već od smrti J. B. Tita 1980. i da su ekonomski, politički i društveni problemi u bivšoj Jugoslaviji doveli do nastojanja Hrvatske da se oslobodi jugoslavenskog režima i izbori za neovisnost.

Projekt je završio 12.lipnja 2023. pub kvizom u Prvoj tehničkoj školi u Zagrebu, gdje su  ekipe s učenicima iz škola sudionicima u projektu odmjerile svoje znanje o Domovinskom ratu. Uključeni su bili učenici i njihovi mentori iz škola: I. tehnička škola Tesla, Treća ekonomska škola iz Zagreba, Hotelijersko-turistička škola iz  Zagreba, Ekonomsko trgovačko ugostiteljska škola Samobor, VI. gimnazija, IV. gimnazija i Agronomska škola iz Zagreba. Voditelj kviza bio je mladi istraživač Domovinskog rata Borna Marinić.

Pub kviz je realiziran uz veliku pomoć i podršku Memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata, zatim  Muzeja Domovinskog rata u Turnju, izdavačke kuće Alfa, KFC- restorana brze hrane, I. Tehničke škole (osnivača projekta) i Treće ekonomske škole ( suosnivača projekta). Učenici  prve tri najbolje ekipe nagrađeni su bogatim nagradama.